تازه ترين نوشته ها
خانه / تاريخ و ادبيات / دانلود مقاله درباره فلسفه و اخلاق

 موسسه علمي پ‍‍‍‍‍‍ژوهشي آبنوس
 پكيج طلايي كنكور

تبلیغات

مقالات و پروژه های رشته حسابداری
بیش از ۲۵۰ مقاله و تحقیق رشته حسابداری با فرمت ورد ( DOC )

بیش از ۱۵۰ پروژه مختلف رشته حسابداری با فرمت اکسل

بیش از ۵۰ مقاله ترجمه شده حسابداری به همراه متن انگلیسی

بیش از ۱۰۰ طرح توجیهی و کارآفرینی با ارزش

ده ها مقاله لاتین رشته حسابداری

مقالات و پروژه های رشته حسابداری
دانلود مقاله

دانلود مقاله درباره فلسفه و اخلاق

مقدمه:

در فلسفه اخلاق مکتبهای مختلف و نظریات مختلف وجود دارد. که به جهت اعتقادهای مختلف آنها و دیدگاهها و برداشتهای شخصیتهای آن مکاتب نسبت به ارزش اخلاق، مفاهیم اخلاقی امری است، انشائی، طبیعت روح، حسن و قبح، قوام حکم اخلاقی، صفات و کمالات انسانی به تقسیمات متنوعی منقسم شده اند.

بطور مجموع می توان مکتبهای اخلاقی را از نظر اعتقادی به سه دسته تقسیم نمود:

۱ – مکتبهائی که معتقدند مکتبهای مفاهیم اخلاقی از واقعیات حکایت نمی کنند.

۲ – مکتبهائی که معتقدند مفاهیم اخلاقی از واقعیاتی حکایت می کننند که از طبیعت سرچشمه می گیرند.

۳ – مکتبهائی که معتقدند مفاهیم اخلاقیی از واقعیاتی حکایت می کنند که از مافوق صعنت سرچشمه می گیرند.

و هم چنین نظرات مختلف درباره رشد اخلاق اجتماعی فردی وجود دارد که این نظریات به نظریه راسل که منافع فردی را مورد اهمیت قرار می داد و هیچ ریشه ای برای اخلاق اجتماعی قائل نیست جز منابع فرد.

و الغتای مالکیت فردی: که بر اساس هدفهای مشترک مادی نباشد و می باید برای جلوگیری از مفاسد علل تجاوز افراد را به یکدیگر بررسی کنیم.

و همچنین رابطه ارزشهای معنویی و ایمان به خدا هم چنین مسئولیت به عنوان یک ارزش معنوی در مکتب انسانیت.

بحران معنوی بزرگترین بحران معاصر است که از قبیل این بحرانها افزایش خودکشیها- خالی ماندن ساعات فراغت ازدیاد بیماریهای عصبی و اختلالات روانی- عصیان جوانان- کمبود عواطف- مسئله گرسنگی- مسئله آلودگی محیط زیست تمثیل توئین بی- سیانتیسم، اصالت علم- و ایدئولوژی روشنفکری

مکتب اسلام و نسبی بودن اخلاق را نمی پذیرد و اعتقاد به مطلق بودن احکام اخلاق در جوامع و زمانها دارد. و الگوهای اخلاقی شخصیت مهم اسلام بر ارزشهای اخلاقی آن حضرت.

فلسفه اخلاق:

درباره اصول موضوعه و مبادی تصدیقه علم اخلاق سخن می گوید، و از بحث می کند که منشاء کارهای خوب و بد کجاست و ملاک تقسیم کاربرد خوب و بد چسیت؟ در فلسفه اخلاق موضوعات فراوانی مطرحند، از جمله ملاک خوبی و بدی مسئله حسن و قبح، انشائی بودن احکام اخلاق که در آنها احکام مزبور به شکل باید و نباید یا امر و نهی مطرح می شوند. «مثلاً باید عدالت را رعایت کرد». یا به صورت اخباری، مثل «رعایت عدالت خوب است» یا مسئله منشاء پیدایش احکام اخلاقی (طبیعت، عقل، جامعه، خدا …) البته اصطلاح دیگری هم به نام فلسفه علم اخلاق در بین غربیها وجود دارد که خود علم را به عنوان موضوع مورد بحث قرار می دهند. به عبارت دیگر به یافتن پاسخ برای پرسشهایی از قبیل علم اخلاق چگونه پیدا شده است، چه تحولاتی داشته عوامل این تحولات چه بوده و روشهائی که در این علم به کار گرفته می شود چیست؟ و غیره می پردازد. (مشکلات و سردرگمیهائی که در فلسفه اخلاق غربی وجود دارد و ریشه های مختلفی دارد یکدسته از این ابهامات از اینجا ناشی می شود که در تحلیل مفاهیم اخلاق، راههای انحرافی را اتخاذ کرده اند. مفاهیمی که در علم اخلاق مورد بحث قرار می گیرد این مفاهیم چگونه پیدا می شود. ذهن انسان از کجا با اینها آشنا می شود، که این جنبه بحث، بیشتر علم المعرفه یا شناخت شناسی دارد یعنی شناخت این مفاهیم و کیفیت آشنا شدن ذهن انسان با آنها). فلسفه اخلاق، محمد تقی مصباح/ ص ۱۲٫

مقاله درباره فلسفه و اخلاق


درباره‌ی محمد طالبي
محمد طالبي هستم علاقه مند به دنیای تکنولوژی و آی تی که البته در زمینه موبایل و تبلت ها هم اطلاعاتی دارم. در حال حاضر در سایت ها و انجمن های مختلف به عنوان مدير فعالیت دارم.برای تماس با من میتوانید از طریق ایمیل اینجانب اقدام کنید.

یک نظر

  1. your email avatar

    سلام باتشکر از سایتتون لطفا اگه براتون مقاله انگلیسی دمورد اخلاق بزارید ممنون میشم.

جوابی بنویسید

لطفا امتیاز دهید