دسته : رشته هاي دانشگاهيتاریخ: ۱۳۹۴/۰۴/۱۵
فایروال

عنوان مقاله: فایروال

در صورت دستیابی سایرین به سیستم شما ، کامپیوتر شما دارای استعداد بمراتب بیشتری در مقابل انواع تهاجمات می باشد .  شما می توانید با استفاده و نصب یک فایروال، محدودیت لازم در خصوص دستیابی به کامپیوتر و اطلاعات را فراهم نمائید . فایروال ها حفاظت لازم در مقابل مهاجمان خارجی را ایجاد  و  یک لایه و یا پوسته حفاظتی پیرامون کامپیوتر و یا شبکه را در مقابل کدهای مخرب و یا ترافیک غیرضروری اینترنت ، ارائه می نمایند . با بکارگیری فایروال ها ، امکان بلاک نمودن داده از مکانی خاص  فراهم می گردد . امکانات ارائه شده توسط یک فایروال برای کاربرانی که همواره به اینترنت متصل و از امکاناتی نظیر DSL و یا مودم های کابلی استفاده می نمایند ، بسیار حیاتی و مهم می باشد.  Firewall)/http://fa.wikipedia.com)

۲٫۱        فایروال چیست ؟

فایروال رایانه های شبکه را از حملات نفوذ گران متخاصم بین الملی که می توانند اطلاعات داخل شبکه را کشف کنند یا از بین ببرند و یا سرویس ها را از کار بیاندازند محافظت می کند فایروال ممکن است یک دستگاه سخت افزاری یا یک نرم افزار نصب شده بر روی کامپیوتر باشد در هر حالت آنها باید در یکی از دو حالت شبکه قرار گیرند یکی برای زمانی که شبکه برای حفاظت انتخاب شده و دیگری برای زمانی که شبکه در معرض دید قرار گرفته یک فایروال در محل تقاطع یا اتصال دو شبکه قرار می گیرد معمولا بین شبکه محلی و عمومی از قبیل اینترنت فایروالهای اولیه دقیقا شبیه یک مسیر یاب بودند زمانی فایروالها فقط یک قسمت از شبکه بودند که شبکه را به یک شبکه با subnet دیگر متصل می کرد.

فایروال ها به دو شکل  سخت افزاری ( خارجی ) و نرم افزاری ( داخلی ) ، ارائه می شوند  . با اینکه هر یک از مدل های فوق دارای مزایا و معایب خاص خود می باشند ، تصمیم در خصوص استفاده از یک فایروال بمراتب مهمتر از تصمیم در خصوص نوع فایروال است.

(ترجمه شده از                                   http://securityresponse.symantec.com)

فایروال های سخت افزاری : این نوع از فایروال ها که به آنان فایروال های شبکه نیز گفته می شود ، بین کامپیوتر شما (و یا شبکه) و کابل و یا خط DSL  قرار خواهند گرفت . تعداد زیادی از تولید کنندگان و برخی از مراکز ISP دستگاههائی با نام “روتر” را ارائه  می دهند که دارای یک فایروال نیز می باشند . فایروال های سخت افزاری در مواردی نظیر حفاظت چندین کامپیوتر مفید بوده و یک سطح مناسب حفاظتی را ارائه می نمایند( امکان استفاده از آنان به منظور حفاظت یک دستگاه کامپیوتر نیز وجود خواهد داشت ) . در صورتی که شما صرفا” دارای یک کامپیوتر پشت فایروال می باشید و یا این اطمینان را دارید که سایر کامپیوتر های موجود بر روی شبکه نسبت به نصب تمامی patch ها ، بهنگام بوده و عاری از ویروس ها و یا کرم ها می باشند ، ضرورتی به  استفاده از یک سطح اضافه حفاظتی (یک نرم افزار فایروال) نخواهید داشت . فایروال های سخت افزاری ، دستگاههای سخت افزاری مجزائی می باشند که دارای سیستم عامل اختصاصی خود  می باشد . بنابراین بکارگیری آنان باعث ایجاد یک لایه دفاعی اضافه در مقابل تهاجمات می گردد .

(ترجمه شده از                                   http://securityresponse.symantec.com)

فایروال های نرم افزاری : برخی از سیستم های عامل دارای یک فایروال تعبیه شده درون خود می باشند . در صورتی که سیستم عامل نصب شده بر روی کامپیوتر شما دارای ویژگی فوق می باشد ، پیشنهاد می گردد که آن را فعال نموده تا یک سطح حفاظتی اضافی در خصوص ایمن سازی کامپیوتر و اطلاعات ، ایجاد گردد .(حتی اگر از یک فایروال خارجی یا سخت افزاری استفاده  می نمائید). در صورتی که سیستم عامل نصب شده بر روی کامپیوتر شما دارای یک فایروال تعیبه شده نمی باشد ، می توان اقدام به تهیه یک فایروال نرم افزاری کرد . با توجه به عدم اطمینان لازم در خصوص دریافت نرم افزار از اینترنت با استفاده از یک کامپیوتر محافظت نشده ، پیشنهاد می گردد برای نصب فایروال از CD و یا DVD مربوطه استفاده گردد . (ترجمه شده از                                   http://securityresponse.symantec.com)

۴٫۱       فایروال چگونه کار می کند؟

یک فایروال کل ترافیک بین دو شبکه را بازرسی کرده تا واقعا با ضوابط و معیارها مطابقت کنند اگر این طور بود که ترافیک عبور می کند در غیر اینصورت آنرا متوقف می نماید یک فایروال ترافیک ورودی و خروجی را فیلتر می نماید همچنین می تواند که دسترسی عمومی به شبکه خصوصی و منابع آن از قبیل برنامه های میزبان را مدیریت کند فایروال می تواند مورد استفاده قرار بگیرد و جهت گزارش کردن کلیه تلاشهایی که جهت اتصال به شبکه خصوص صورت می گیرد و فعال کردن اعلان خطر وقتی که یک نفوذگر یا ورودی بدون مجوز وارد شبکه می شود یا سعی می کند وارد شود فایروال  می تواندکه بسته های ارسالی را بر پایه آدرس مبدا و مقصد و شماره پورت جدا نماید این راه به فیلتر آدرسها معروف است همچنین می توانند انواع خاصی از ترافیک شبکه را کنترل نمایند این راه را این راه را کنترل پروتکل

می نامند زیرا سیستم تصمیم جهت عبور یا برگرداندن ترافیک وابسته به استفاده از پروتکلها است برای مثالHTTP , FTP , TeLnet …. و همچنین می توانند بسته را بر حسب مشخصه و وضعیت آنها کنترل نمایند دو راه برای عدم دسترسی توسط فایروالها وجود دارد یک فایروال می تواند به کل ترافیک اجازه دسترسی دهد مگر اینکه با قوانین و ضوابط خودش مغایرت داشته باشد و یا اینکه کل ترافیک را مسدود کند مگر اینکه با ضوابط و شرایط فایروال صدق نماید ضوابط استفاده می شوندجهت تعیین اینکه ترافیک می تواند از یک فایروال عبور نماید یا خیر یک فایروال ممکن است از انواع مختلف قوانین استفاده کند استفاده از آدرس مبدا و مقصد و شماره پورت و نوع پروتکل تا استفاده از قوانین پیچیده تری نظیر کنترل برنامه ها و دادن مجوز به آنها جهت انتقال ترافیک به سایر شبکه ها .

۱٫۴٫۱     فایروال چه کاری نمی تواند انجام دهد؟

فایروال نمی تواند که یک کاربر شخصی که با مودم به داخل یا خارج شبکه متصل می شود را کنترل نماید در حقیقت این عمل را کنار زدن فایروال گویندکارمندان خلافکار و یا بی دقت را نمی توان توسط فایروال کنترل کرد برای همین باید از از سیاست پیشگیری استفاده یاسود استفاده توسط رمزهای عبور و مجوز به کاربران با نهایت قدرت استفاده کرد اینها تماما پی آمد مدیریت هستند که باید به طور کامل برنامه ریزی شوند و قوانین امنیتی به کار گرفته شوند اما این مشکل توسط فایروال حل نمی شوداطلاعات گرد آوری شده نشان می دهد که از این طریق اطلاعات شرکت های AT& , British communiction T و خیلی از شرکتهای بزرگ به خاطر بی دقتی در اعمال قوانین داخلی به سرقت

رفته اند بیشتر این اعمال توسط کارشناسان خود شرکتها و یا کارمندان شیاد و اخراجی آنها روی داده است در هر صورت فایروال در این زمینه کمکی نمی نماید.