تازه ترين نوشته ها
خانه / مقالات متفرقه / تحقیق درباره حج

 موسسه علمي پ‍‍‍‍‍‍ژوهشي آبنوس
 پكيج طلايي كنكور

تبلیغات

مقالات و پروژه های رشته حسابداری
بیش از ۲۵۰ مقاله و تحقیق رشته حسابداری با فرمت ورد ( DOC )

بیش از ۱۵۰ پروژه مختلف رشته حسابداری با فرمت اکسل

بیش از ۵۰ مقاله ترجمه شده حسابداری به همراه متن انگلیسی

بیش از ۱۰۰ طرح توجیهی و کارآفرینی با ارزش

ده ها مقاله لاتین رشته حسابداری

مقالات و پروژه های رشته حسابداری
دانلود مقاله

تحقیق درباره حج

حج چیست؟

حاجی کیست؟

فلسفه حج در اسلام

انواع حج

اسرار حج

حج در قرآن

آداب باطنی حج

نشانه قبولی حج

تفاوت حج با دیگر عبادات

آثار علمی و فرهنگی حج

احادیث حج

درسهایی از حج

سلامت در حج

شعر در مورد حج

حج

حج چیست؟

یکی از مهم‌ ترین ارکان دین اسلام حج می باشد. مسلمانان با داشتن شرایطی وظیفه دارند در دهه اول ماه ذی ‌الحجه به مسجد الحرام در شهر مکه در عربستان سعودی رفته و مجموعه‌ای از اعمال نیایشی را به ‌جا آورند.

حج نخستین بار در دین حضرت ابراهیم انجام شد و آیین ‌های حج و عمره، احرام، لثم و لمس حجرالاسود، سعی بین صفا و مروه، وقفه در عرفات و رمی جمره، همگی پیش از اسلام رایج بود و تنها برخی تعدیلات در حج اسلامی نسبت به پیش از اسلام روی داده‌ است.

حاجی کیست؟

حاجی کسی است که با تمرین وافی در وادی زدودن آفات رشد و استیلا بر کشش‏های نفسانی و محرک‏های اجتماعی و تجربه برادری و برابری، صفا و پاکی، مروت و ایثار، زندگی هدفمند و خدا محور، ستیز با شیاطین سرکش نفس و دشمن معنویت، انزجار و تبرّی جستن از مشرکان و ظالمان و طاغیان عصر، آماده قربانی کردن عزیزترین هستی خویش می‏گردد.

فلسفه حج در اسلام

وَأَذِّن فِی النَّاسِ بِالْحَجِّ یَأْتُوکَ رِجَالا وَعَلَی کُلِّ ضَامِرٍ یَأْتِینَ مِن کُلِّ فَجٍّ عَمِیقٍ. دین اسلام دین وحدانیت خالص و یکتا پرستی است. دینی است که اعتقادی به وساطت در ارتباط بین بندگان با خدایشان ندارد. مومنان و مسلمانان، خدایی را عبادت می کنند که از دایره ادراک و ابصار بالاتر است. خدای یگانه مومنان نه تصویر است و نه بت، نه مجسمه است و نه جسم. تنها کسانی می توانند به این معبود یکتا برسند که دارای تفکری بلند، نیت و اراده ای قوی، اخلاص در عمل و انقطاع از اغیار باشند.

انواع حج

امـام صـادق (ع): حج بر دو گونه است:حج براى خدا و حج براى مردم کسى که براى خدا حج گـزارد خـداونـد بـهـشت را به او پاداش دهدو هر که براى مردم حج رود پاداش و ثوابش در روز قیامت به عهده همان مردم است.

اسرار حج

 همه عبادت ها از جمله حج، از همین رمز و راز برخوردارند و با تامین روحیه تعبد و تسلیم، سیر انسان را هماهنگ با مجموعه هستی در مسیر هدف خلقت و کمال وجود، تنظیم می کنند. برای روشن شدن این هدف و بهره نهفته در حج، باید در برابر یکایک برنامه های حج درنگ و تامل داشت

حج در قرآن

در آیات زیادی از قرآن در باره حج و اهمیت آن سخن گفته شده است. به صورت خلاصه می توان گفت در قرآن آمده است: خداوند متعال، کعبه و خانه خود را نه فقط برای عبادت قرار داده است، بلکه اولین خانه ای است که برای برکت و هدایت مردم، برای محوریت و مرکزیت اجتماع مسلمین و امنیت آنان و… و محل قیام قرار داده است و حق خدا بر مردم است که هرکس می تواند حج آن را به جا آورد. مردم از هر سو قصد و آهنگ آن کنند تا شاهد منافع خود باشند و بر آنچه خدا روزیشان کرده نام خدا را یاد کنند و به درماندگان مستمند بخورانند و آلودگی ها را از خود دور کنند و طواف خانۀ عتیق را به جای آورند. به هر حال هر کس مقررات خدا را ارج نهد برای او نزد پروردگارش بهتر است. حج نمایشی عظیم از وحدت جامعه اسلامی است، هر مسلمانی موظف است با رها شدن از همه قید و بندها و پیوندهای زندگی و پرهیز از تمام کارهای روزانه در این نمایش عظیم شرکت کند.

آداب باطنی حج

۱ . اخلاص در نیت

۲. توبه حقیقی

۳. تعظیم خانه خدا

۴. تخلیه دل ( از ناپاکی ها و دلمشغولی دنیا)

۵. انفاق در راه خدا

۶. اخلاق نیکو (حسن خلق با همراهان و زائران)

۷. سادگی و پرهیز از تجملات

۸. خودسازی در مراحل مختلف سفر

نشانه قبولی حج

امامان ـ علیهم السلام ـ از رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ نقل کرده اند که فرمود: اگر کسی به زیارت خانه خدا و حجّ موفق شد و  بازگشت و انسان صالحی شد و دست و پای او به سوی گناه نرفت، این نشانه قبولی حج او است. و اما اگر بعد از زیارت خانه خدا، باز تن به تباهی و گناه داد، نشانه آن است که حجّ او مردود است.

تفاوت حج با دیگر عبادات

زائران بیت الله الحرام هر عبادتى را که انجام مى‌دهند راز و رمز بسیارى از آنها برایشان روشن است. نماز کارهایى دارد. روزه دستوراتى دارد. زکات و جهاد دستوراتى دارند که پى بردن به منافع و فواید این دستورات دشوار نیست. نماز ذکرهایى دارد که معناى آن روشن است؛ رکوع و سجودى دارد که تعظیم را تفهیم مى‌کند و تشهدى دارد که اعتراف را به همراه دارد و … .

آثار علمی و فرهنگی حج

در برخى روایات، از منافع علمى و آثار فرهنگى حج و نقش آن در نشر معارف اهل‌بیت (علیهم‏السلام) و تفقه در دین یاد شده است “مع ما فیه من التفقه و نقل اخبار الائمه الى کل صقع و ناحیه”  ؛ یعنى در حج فوائد دیگرى است چون تحصیل فقه دین و نقل اخبار امامان به دیگر سرزمین‏ها و نواحى، و این خود ثمره گرانقدرى بود براى زائران بیت‏الله‏ و شیفتگان اسلام نبوت و امامت و تشنه‏کامان زمزم ولایت که به سرزمین وحى.

احادیث حج

▪ از حضرت باقر (ع ) پرسیدند :

برای چه حج خانه خدا را حج نامیده اند ؟ امام فرمود : فلانی حج گزارد،یعنی رستگار شد

▪ امام علی بن الحسین زین العابدین (ع ) می فرماید :

حج و عمره به جای آورید تا بدنهایتان به صحت و سلامت در آید، و روزی شما وسیع شود، و خرج عیالتان مکفی گردد

▪ حضرت علی بن الحسین زین العابدین (ع ) می فرماید :

زائر بیت الله آمرزیده می شود، بهشت بر اوواجب می گردد، عمل را از سر می گیرد و مال و عیالش محفوظ است

▪ رسول خدا (ص ) می فرماید :

کسی که دنیا و آخرت می خواهد، به خانه خدا برود

و…. .

سلامت در حج

سفر حج همه ساله با شور و اشتیاق وصف ناپذیری همراه است، اما امسال علاوه بر این شور و اشتیاق ، نگرانی هایی زائران و خانواده های آنها و دیگر شهروندان را درگیر خود کرده است.

موضوع شیوع بیماری آنفلوآنزای خوکی و بحث های حاشیه ای آن مبنی بر رفتن یا نرفتن به حج امسال، از مدت ها پیش از حج مطرح بود، اما در هر حال شماری از هموطنان ما به این سفر معنوی رفتند. این نوشتار به چگونگی حفظ سلامت در سفر حج و پس از آن می پردازد.

شعر در مورد حج

یار در خانه ی ویرانه ی دل جا دارد/گرچه خود خانه یی آباد و مهیا دارد

 چه نیاز است رود در طلب چشمه ی آب/ آنکه پیوسته شنا در دل دریا دارد؟

 دل ویرانه ی ما جایگه دلدار است/بخرد است آنکه به ره روی به بطحا دارد

 جان فدای دل دیوانه که هر عاقل را/به پذیرفتن شیدایی خود وا دارد

 هر کسی شش جهتی خواهد و او تک جهتی/وحدت از کثر ت نا خواسته حاشا دارد

 همدلی, همنفسی ,همقدمی ,همراهی/ طرفه حالیست که بسیار تماشا دارد

 به صفای دل خود کوش که در سعی صفا/ رفت و بر گشت به یک راه چه معنا دارد؟

 عرفات است چو جلوتگه عشاق ولی/خلوتی مانده کجا میل به رویا دارد

 ریگ مشعر نکند چاره چو دردل دیو است/ در چو باز است به دیوار چه دعوا دارد

از منا رفتن و قربانی خود بهره نبرد/هر که از دوست به جز دوست تمنا دارد

 هر که آلودگی از جان وتن خویش سترد/محرم ار نیست ولی جامه تقوا دارد

چشم اگر روشنی از نور خدا خانه نیافت/ دل منور- که درون خانه خدا را دارد

تحقیق درباره حج


درباره‌ی محمد طالبي
محمد طالبي هستم علاقه مند به دنیای تکنولوژی و آی تی که البته در زمینه موبایل و تبلت ها هم اطلاعاتی دارم. در حال حاضر در سایت ها و انجمن های مختلف به عنوان مدير فعالیت دارم.برای تماس با من میتوانید از طریق ایمیل اینجانب اقدام کنید.

جوابی بنویسید

لطفا امتیاز دهید